Pokoje Gościnne "Pod Basztą"


Idź do treści

O Jantarze


J
antar jest to miejscowość wypoczynkowa w województwie pomorskim, w gminie Stegna, położona przy trasie do Krynicy Morskiej. Ze względu na korzystną lokalizację na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych stanowi doskonałą bazę wypadową do Trójmiasta (32 km), Malborka (35 km), Fromborka (35 km), Elbląga (40 km) i Krynicy Morskiej (25 km).

Nazwa
Jantar wywodzi się od litewskiego odpowiednika słowa bursztyn i została nadana miejscowości nie bez powodu. Ta niegdyś niewielka osada rybacka leżała w czasach Imperium Rzymskiego na Szlaku Bursztynowym wiodącym znad Adriatyku do Gdańska.

Miejscowość słynie z pięknej, szerokiej, piaszczystej plaży i leczniczego mikroklimatu, który zawdzięcza otaczającym go
lasom mieszanym, jodowi obecnemu w morskim powietrzu i złożom bursztynu, znajdującym się praktycznie pod całą miejscowością. Nie bez powodu mówi się, że została ona zbudowana na tym cennym kruszcu.

Pobyt tutaj jest polecany osobom cierpiącym na schorzenia
układu oddechowego, krążenia i nerwowego.

Od 1999 roku w Jantarze organizowane są
Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, którym towarzyszą liczne koncerty, występy artystyczne oraz konkursy. Na plażowej scenie śpiewały już m. in. takie gwiazdy jak: Lady Pank, Mezo, czy Zbigniew Wodecki. Impreza ma prestiżowy charakter i przyciąga gości zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

Na odwiedzających naszą miejscowość czekają liczne atrakcje, m. in. mini zoo, szkoła jazdy konnej, wioska Indian, park owadów, wesołe miasteczko, przejazd zabytkową ciuchcią, muzeum bursztynnictwa.

Pozostałe lokalne atrakcje: pływalnia, siłownia, gabinety SPA i rehabilitacyjne, dykoteki, wypożyczalnia quadów i rowerów, piękna
ścieżka rowerowa wzdłuż Mierzei. Miłośnicy wędkowania mogą za niewielką opłatą oddać się swojemu hobby na miejscowym stawie rybnym.

W lipcu i sierpniu na plaży odbywają się regularnie turnieje piłki nożnej, ręcznej oraz mecze siatkówki.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego